POLSKALIVE!
Sie 19, 2017
Kolejny odcinek serialu „Gra o Tron” wyciekł do sieci

Najnowszy odcinek superprodukcji telewizji HBO trafił przedpremierowo do widzów. Za emisję najnowszego epizodu odpowiada sama stacja.

Winę za incydent ponosi hiszpański oddział stacji HBO, który wyemitował przedwcześnie 6 odcinek VII sezonu. Jak donosi Business Insider, epizod został przez pomyłkę nadany na platformie telewizyjnej. Błąd został usunięty w ciągu niecałej godziny ze streamingu co nie uchroniło przed wyciekiem ]całego odcinka i wielu kadrów. Oficjalna premiera epizodu ma nastąpić 20 sierpnia w USA i 21 sierpnia w Europie.

Początkowo odpowiedzialnych za wyciek podejrzewano grupy hakerskie, które już wiele razy próbowały przechwycić dane stacji. W tym przypadku ponownie zawinił człowiek. W zeszłym sezonie miał miejsce podobny wyciek, wówczas pomylił się pracownik z HBO North. Z kolei przedwczesny odcinek „The Spoils of War” pojawił się w sieci z winy Hindusów. Pomimo kłopotów z zabezpieczeniem swoich danych wspomniane odcinki cieszą się ogromną popularnością. Premierę odcinka „The Spoils of War” obejrzało ponad 10,7 mln osób, co jest rekordem dla stacji.

naekranie.pl/M.Mi
foto: wikimedia/CC2.0/Suzi Pratt

Sie 17, 2017
Gremliny na dużym ekranie? Zakończył pracę nad filmem „Gremliny 3”

Chris Columbus, autor takich scenariuszy jak „Kevin sam w Domu” czy „Harry Potter i kamień filozoficzny”, ogłosił koniec prac nad „Gremliny 3”. Film będzie kontynuacją poprzednich części.  

„Jestem bardzo dumny ze scenariusza. Jest mroczny i pełen zaskoczeń. To wszystko zależy teraz od budżetu, gdy zaczniemy kręcić. Chciałbym powrócić do klimatu pierwszej części, w której były twisty i która była wzruszająca. Bardzo łatwo przyszło mi wniknięcie w ten świat i pisanie, więc można mieć nadzieję, że zobaczymy ten film już niedługo.” – mówi w wywiadzie dla serwisu internetowego SlashFilm.

Scenarzysta w porozumieniu ze studiem Warner Bros. postanowił nie tworzyć reebota „Gremliny”, a nakręcić kolejny sequel. Najnowsza część będzie nawiązywać bezpośrednio do poprzednich części przygód małych potworków terroryzujących ludzi. Z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że ktoś będzie czyhał na życie Gizmo, by ocalić świat od katastrofy.

Columbus zdradza w wywiadzie, że by stworzyć postacie gremilnów będą grane przez kukiełki, a dzięki specjalnym efektom CGI będą wyglądały realistycznie.

Film „Gremliny” z 1984 roku opowiadał o perypetiach małego Gizmo i jego złośliwych braci. Produkcja łączyła elementy typowej komedii, jak i horroru będąc pastiszem innych filmów.

foto: Inti/CC 2.0/wikimedia

filmweb.pl/M.M

Sie 14, 2017
Pijaństwo, seks, bijatyki i horrendalne ceny. Mieszkańcy mają dość!

Alkohol, przygodny seks, bójki, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych. Dodatkowo bardzo wysokie ceny. Wszystko za sprawą turystów! Coraz więcej mieszkańców tłumnie odwiedzanych miast ma dość!

Turystyka, szczególnie w sezonie wakacyjnym to bardzo dochodowy biznes. Najlepszym przykładem jest Hiszpania, którą w 2016 roku odwiedziło aż 75 milionów turystów! Tu szczególnym przykładem jest Barcelona – miasto rok temu odwiedziło 8 milionów podróżnych. Hałaśliwe balangi, śmieci to już najmniejszy problem mieszkańców stolicy Katalonii. Dużo gorszym są ceny nieruchomości. Na wynajem mieszkań nie stać już miejscowych, co przeradza się w liczne dramaty. Barcelończyków nie stać na czynsz, lub właściciele mieszkań nie przedłużają z nimi umów. – Na turystach zarabiam cztery razy więcej niż na długoterminowym wynajmie. Nie mam wolnych miejsc do końca roku. Pojawiają się już rezerwacje na przyszły rok – relacjonuje w wywiadzie dla telewizji Euronews Jordi Mallafré, właściciel kilku mieszkań w Barcelonie. Cena wynajmu wzrosła od 2014 roku mniej więcej o 150 euro.

Akcje anarchistów

Przeciwko „inwazji” turystów protestują nie tylko mieszkańcy Barcelony, ale też organizacje anarchistyczne. Przykładem jest Arran, która swoje działania wymierza w firmy żyjące z turystów. Jej członkowie dopuszczają się licznych aktów wandalizmu. Z „zalewem” turystów walczą też władze samorządowe, które odkupują lokale w centrum miasta od firm, tworząc w nich niedrogie mieszkania pod wynajem, zachęcając jednocześnie organizacje turystyczne do przenoszenia działalności na obrzeża miasta.

Wyludnienie Wenecji

Barcelona to nie jedyny przykład, w którym turyści skutecznie zniechęcają tubylców do pozostania w metropolii. Podobna sytuacja ma miejsce w Wenecji, w której obecnie mieszka zaledwie 55 tys. obywateli. Prawie pół wieku wcześniej miasto zamieszkiwało dwa razy tyle wenecjan. Ceny i tu dały się we znaki miejscowym, którzy masowo opuszczają miasto.

Cofnięto tysiące rezerwacji

Turyści to problem nie tylko w wielkich miastach. Znany jest również przypadek greckiego kurortu na Krecie. Władze miejscowości Malia cofnęły tam blisko 10 tys. rezerwacji brytyjskim przyjezdnym. Tu głównym problemem było jednak obsceniczne i wulgarne zachowanie przybyszów ze Zjednoczonego Królestwa. Mieszkańcy kurortu mieli dość awantur, hałasu. – Przez lata daliśmy biurom podróży wolną rękę w kształtowaniu zupełnie innego wizerunku Malii niż ten prawdziwy. Malia to nie jest miejsce, które ma słynąć z seksu, narkotyków i imprezowego życia. To najlepsza turystyczna destynacja na Krecie, która każdego roku przynosi wyspie miliony euro – stwierdził wiceburmistrz Malilii Efthymios Moutrakis. Brytyjczycy to jednak nacja, która najczęściej odwiedza kurort, ich brak, może przynieść lokalnemu biznesowi duże straty.

 

wp.pl/tvn24.pl/B.A.

foto: Otto Normalverbraucher/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Sie 11, 2017
Centralny Port Lotniczy dla Polski zamiast Frankfurtu?

Pierwsze samoloty wylądują na polskim superlotnisku już za 10 lat. Jego koszt szacuje się na 30 miliardów złotych. 

Plany budowy wielkiego huba gdzieś w środku Polski nie są nowe. Po raz pierwszy pomysł ten pojawił się podczas budowy magistrali kolejowej. –  Ta sprawa się ciągnie, odkąd zbudowano Centralną Magistralę Kolejową – przypomina profesor Włodzimierz Czyczuła z Politechniki Krakowskiej. – To były lata siedemdziesiąte. Już wtedy zaczęły się analizy, czy takie centralne lotnisko z dużą przepustowością jest nam potrzebne. Po 1989 roku, koncepcja budowy takiego lotniska powracała kilkakrotnie (za wcześniejszej kadencji PiS oraz w 2011 za rządów PO). Prognozowano wówczas ogromny wzrost liczby pasażerów, który rzeczywiście miał miejsce.

Obecnie wiadomo, że lotnisko powstanie. Takiej informacji udzielił szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Gdzie powstanie? Lokalizacja nie została jeszcze ustalona. Nieoficjalnie wiadomo, że najprawdopodobniej wybrany zostanie Mszczonów. Miejsce budowy było dyskutowane również za rządów ministra Grabarczyka, gdy za najdogodniejszy obszar dla pasażerów uznano okolice autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą.

Czy Centralny Port Lotniczy dla Polski będzie opłacalny? Ciężko stwierdzić czy budowa wielkiego lotniska nie skończy się klapą. Brakuje konkretnych wyliczeń finansowych. Szacuje się jedynie, że koszt będzie oscylował w granicach 30 miliardów złotych. Eksperci obawiają się, żeby inwestycja nie poszła śladami tej w Berlinie, gdzie powstaje Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta. Ze względu na brak spełnienia surowych norm bezpieczeństwa, port trzeba było przebudować. Jego budowa trwa ponad 10 lat, a lotnisko nie obsłużyło jeszcze ani jednego pasażera.

Eksperci widzą szansę, żeby polski port centralny nie podzieli losu berlińskiego kolosa. Jako przesłankę traktuje się niedomagające już lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie. Port ten jest nie tylko zbyt ciasny, posiada liczne ograniczenia przy wykonywaniu operacji lotniczych. Nie może działać całą dobę. O zbyt małej przepustowości warszawskiego lotniska informował już m.in. Rafał Milczarski, prezes PLL LOT. Narodowy przewoźnik chce rozwijać się i zaproponować swoim pasażerom nowe, dalsze trasy. Na Okęciu jest to już niemożliwe. Centralny Port Lotniczy ma stać się hubem dla LOT-u.

gazeta.pl/B.A.

Foto: Andrew Choy from Santa Clara, California/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Sie 10, 2017
To lotnisko kochają spottersi. Są ofiary śmiertelne

Lądujący samolot zabił kobietę. 57-latka z Nowej Zelandii ucierpiała w wyniku podmuchu. Zmarła na miejscu.

Lotnisko Princess Juliana to jedno z najsłynniejszych portów lotniczych na Karaibach. Próg pasa startowego zaczyna się kilkadziesiąt metrów od pobliskiej plaży. Dzięki temu można obserwować lądujące i startujące samoloty z bliska. Chociaż teren lotniska ogrodzony jest płotem, nie niweluje to niebezpieczeństwa związanego z podmuchem wytwarzanym przez silnik odrzutowy. Ten doprowadził do nieszczęścia.

57-letnia turystka z Nowej Zelandii obserwowała lądowanie Boeinga 737. Trzymała się płotu w obawie o bezpieczeństwo. Jak podaje gazeta „New Zeland Herald” Podmuch odrzutowca był tak silny, że dosłownie zdmuchnął  kobietę. Ta upadła parę metrów dalej uderzając głową o kamień. Zginęła na miejscu.

Lotnisko Princess Juliana znajduje się na wyspie Sint Maarten, podzielonej pomiędzy Królestwo Niderlandów a Francję. Plaża Maho jest dokładnie w polu wzlotów. O niebezpieczeństwie związanym z podmuchami spowodowanymi przez odrzutowce informują liczne znaki.

Miejsce to przyciąga turystów z całego świata. Spottersi nakręcają liczne filmiki jak ten poniżej:

Źródło: czposix79/CC BY/youtube.com

o2.pl/B.A.

Foto: Todd Neville from Scottsdale, USA /CC BY 2.0 /Wikimedia Commons

Sie 08, 2017
Najlepsze plaże! Piasek, żwir czy kamienie?

Czym kierujemy się przy wyborze najlepszej plaży? Gdzie najchętniej rozkładamy leżaki?

Ogromna oferta turystyczna oraz otwarte granice sprawiają, że chętniej podróżujemy. W okresie wakacyjnym chętnie udajemy się do ciepłych krajów. Szczególnym i przyciągającym elementem przy wybieraniu destynacji jest plaża! Poniżej przedstawiamy kilka wybranych plaż wartych polecenia.

Plaża na Helu

Chociaż pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna, warto zaczekać na czyste niebo. Notuje się tu 70 słonecznych dni w roku. Plaża jest szeroka, piaszczysta. Niezwykłego uroku dodają wydmy. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż Europy.

źródło: Bartłomiej Bulicz/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Zatoka Wraku

Plaża Nawajo, umiejscowiona jest na północnym zachodzie greckiej wyspy Zakintos. Ze względu na krystalicznie czystą wodę oraz przyjemny piasek jest jedną z najbardziej obleganych miejsc wyspy. Nie można dotrzeć do niej z lądu – plażę otaczają wysokie wapienne klify. Swoją nazwę, zatoka zawdzięcza staremu wrakowi statku, który wyprodukowano i zwodowano w Szkocji. Jego ostatnim właścicielem była firma z Pireusu.

źródło: Hehec/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Plaża Ipanema

To prawdopodobnie druga po Copacabanie najsłynniejsza plaża na świecie. To właśnie tu narodziły się stringi! Plaża ceniona jest ze względu na przyjemny piasek, walory widokowe i życie, którym tętni.

źródło: chensiyuan/CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0/Wikimedia Commons

Phi Phi

Plaże tajskiej wyspy Koh Phi Phi należą do niezwykle urokliwych, szczególnie ze względu na ich dzikość i otaczającą przyrodę. Umiejscowiono tu akcję filmu „Niebiańska Plaża”, w którym zagrał m.in. Leonardo di Caprio.

źródło: Vyacheslav Argenberg/CC BY 2.0/flickr.com

national-geographic.pl/B.A.

Foto: Hehec/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Lip 24, 2017
Electronic Festival – 2 września

Electronic Festival w/ SIMO LORENZ (Berlin) / Siasia / Nexy / Hellboy!

Przed Wami kolejna odsłona Electronic Festival w nowym składzie, z nowymi pomysłami wraz Ala Lambielt przekazujemy stery reprezentantowi znanej każdemu Techno-maniakowi, agencji BLAKKSHEEP _world wild artists. Niegdyś rezydent kultowego, słynącego z CLR (Official) nights, klubu Lehmann Club (Stuttgart/DE). Koncertujący regularnie na Amsterdam Dance Evente , SEMF – STUTTGART ELECTRONIC MUSIC FESTIVAL – NATURE ONE Jego znak rozpoznawczy to precyzyjna, imponująca i majestatyczna gra na kontrolerach, perkusjach elektronicznych i mikserze. Jeden z jego licznych fanów, trafnie określił jego styl jako intensywny, dudniący bas w hipnotyzującej próżni pod kontrolą.
2 września po raz pierwszy u nas, Simo Lorenz ze swoim 120 minutowym setem w katowickim klubie INQbator Klub!

Support tej nocy zapewnią:

Hellboy (Italo Business // Elektrax Recordings // Naked Lunch Records // DOLMA REC / Kraków)
facebook.com/djhellboymusic
soundcloud.com/djhellboy_artist
classic.beatport.com/artist/hellboy/120966

Siasia (Dirty Stuff Rec, Katowice)
facebook.com/Siasia.DSR
classic.beatport.com/label/dirty-stuff-records/10978

NEXY (XONE, Warszawa)
facebook.com/nexymusic
soundcloud.com/nexy

START imprezy Sobota 2 września | godzina 23:00 | INQbator Klub
Bilety: 25/30 pln

Wydarzeniu patronują:
Radio Polska Live! || Elektroniczny Przyjaciel || Elektrowkręta || DJ’s Magazine || muno.pl || FTB.pl || ultramaryna ||

Lip 20, 2017
Zmiana tablic rejestracyjnych?

Minister Infrastruktury i Budownictwa przedstawił projekt dotyczący zmiany warunków produkcji tablic rejestracyjnych. Będą mniejsze, ograniczona będzie też droga urzędowa. 

Sprowadzający samochody z USA czy Japonii nie mogli stosować polskich „blach”, te mają rozmiar 520 x 114 cm, a np. w USA 305 x 115 cm. Najczęściej używane zamienniki oraz posiadanie oryginalnych numerów i tak, przy ewentualnej kontroli policyjnej, skończyłyby się mandatem. Kara wynosi około 100 złotych. Sytuacja ta ma się jednak zmienić. Zgodnie z proponowanymi zmianami, wprowadzone zostaną jednorzędowe zmniejszone tablice rejestracyjne. Skrócić ma się też droga urzędowa w celu pozyskania numerów. Nie będzie też trzeba ich zdawać w przypadku kasacji auta. Właściciele aut zwolnieni będą także z konieczności wymiany dowodów rejestracyjnych w przypadku gdy skończy się w nich miejsce na pieczątki potwierdzające przegląd techniczny. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, będzie trzeba mieć jedynie zaświadczenie z przeglądu.

Prognozuje się, że zmiany mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, na razie poddawane są konsultacjom społecznym oraz uzgodnieniom międzyresortowym.

wp.pl/B.A.

Foto: Tablica Alaska: Padicha/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Tablice PL: Public domain/Wikimedia Commons

Lip 15, 2017
Tragedia na planie popularnego serialu! Nie żyje kaskader

John Bernecker był zawodowym kaskaderem. Od 2010 roku grał w amerykańskim serialu The Walking Dead.

Berncker zmarł w szpitalu w czwartek wieczorem, po tym jak zleciał z balkonu, z wysokości prawie 8 metrów. Natychmiastowo przetransportowano go helikopterem do szpitala w Atlancie i podłączono do respiratora. Mimo szybkiej pomocy, nie udało się go uratować. W ostatnich chwilach byli przy nim rodzina i przyjaciele. Produkcja serialu The Walking Dead, w którym Berncker był kaskaderem, zdecydowała, że tymczasowo przerwą prace nad kolejnymi odcinkami.

Kaskadera kochali wszyscy- scenarzyści, operatorzy, aktorzy. Na planie często towarzyszyła mu dziewczyna, również kaskaderka. Była ona przy nim również w chwili śmierci.

John Bernecker w Hollywood pracował również przy takich produkcjach jak Czarna pantera, Fantastyczna czwórka, The Fate of the Fruits i Logan.

jastrzabpost.pl/M.M
foto: flickr.com/Jorge Figueroa

 

  • Realizacja Dźwięku
  • POLSKALIVE na Facebooku
  • Dziennikarstwo