„HIV? A co to takiego?”. 1 grudnia Międzynarodowym Dniem Walki z AIDS

Pierwszy grudnia to światowy dzień walki z AIDS – a jak dziś walczy się z chorobą? Na wieść o sukcesie w leczeniu wirusa HIV, media na całym świecie zareagowały euforycznie. Chodzi o informację wyleczenia pięciu osób spośród piętnastu którym podano nowy preparat. Czy AIDS przestaje być groźny?

Przełomowych badań w dziedzinie leczenia choroby dokonali hiszpańscy lekarze z Instytutu IrsiCaixa w Barcelonie. Do pełnego zdrowia udało się tam przywrócić pięć osób po podaniu specjalnej mieszaniny szczepionek. Informację o zdarzeniu podała portal MedPageToday.com. Wydarzenie to szybko stało się międzynarodowym sukcesem, jednym z pierwszych.

Eksperci pozostają jednak umiarkowanymi optymistami. Nie wiadomo dlaczego we krwi dziesięciu spośród piętnastu leczonych nową szczepionką wirus utrzymał się. Przed przedwczesną euforią przestrzega też dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. – Gdy rozpoczynałam swoja pracę w tematyce AIDS mówiono, że na skuteczną szczepionkę przyjdzie nam zaczekać jeszcze pięć lat. Od tego czasu minęło osiemnaście lat a skutecznej szczepionki nie ma – mówi dyrektorka centrum. – Myślę że w tej chwili należy skupić się na metodach, które są już dostępne. Mówię tutaj o mikrobicydach, ale również o profilaktyce farmakologicznej zakażenia HIV – dodaje.

Polacy bardziej świadomi

Jak zauważa Anna Marzec-Bogusławska świadomość wirusa poprawia się wraz z postępem medycyny. Mimo to, wiedza o nim w dalszym ciągu bywa lekceważona, nie chroni ona przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. Wciąż duża część społeczeństwa w ogóle nie interesuje się wirusem. – Wciąż zdarza się jeszcze taki typ pacjenta, który gdy słyszy, że wykryto u niego HIV, to pyta a co to takiego? – opowiada Bogusławska.

Osoby niepewne swego zdrowia lub podejrzewające, że mogło dojść do zakażenia mogą wykonać badanie bezpłatnie i anonimowo w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Jak podaje Anna Marzec-Bogusławska – spis wszystkich tych miejsc znajduje się na stronie www.aids.gov.pl.

Światowy Dzień walki z AIDS ustanowiono z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1988 roku i rozpoczęło coroczną tradycję uświadamiania ludzi w kwestii zakażenia wirusem oraz możliwości leczenia i zapobiegania zachorowaniu. Według organizacji na całym świecie żyje 36.7 milionów ludzi będących nosicielami HIV.

mz.gov.pl/A.G.

Foto: Pozytywnie Otwarci/Youtube.com

Komentarze