Kazachstan rajem dla zagranicznych inwestycji?

Duże ulgi podatkowe i pomoc przy inwestycjach – Kazachstan przyciąga inwestorów, również z Polski.

Zgodnie z zapowiedzią Nursułtana Żyjenbajewa, wiceszefa agencji Kazakh Invest, firmy które zainwestują w kluczowe gałęzie kazachskiego przemysłu (metalurgia, branża chemiczna, budowlana, rolnictwo) mogą liczyć na ulgi oraz pomoc rządu. – Firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych mogą liczyć na ulgi inwestycyjne, w tym podatkowe. Kazakh Invest udziela też bezpośrednio pomocy firmom do momentu uruchomienia przez nie inwestycji, a także już po ich uruchomieniu – poinformował wiceszef agencji.

Z informacji przekazanych przez Kazakh Invest, inwestor może liczyć się ze zwolnieniem z podatku od osób prawnych czy podatków gruntowych przez 10 lat. Dodatkowo nie będzie miał obowiązku płacenia podatku VAT, obejmującego import towarów związanych z pracą danego zakładu. Dodatkowym ułatwieniem jest zniesienie przez Kazachstan wiz dla 60 krajów świata, w tym wszystkich państw OECD.

Na terenie Kazachstanu działa 120 polskich firm. Pod względem zainwestowanych pieniędzy przoduje Hol andia (7,5 mld USD), USA (3,4 mld USD), Szwajcaria (2,6 mld USD), Chiny (0,9 mld USD) oraz Rosja (0,8 mld USD).

money.pl/B.A.

Foto: Ken and Nyetta /CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Komentarze