Nowe państwo na mapach świata?

Chociaż obecnie terytorium Kurdystanu rozciąga się na Irak, Turcję a nawet Iran, to tylko w jego irackiej części przeprowadzono referendum niepodległościowe. 92,7 proc. głosowało za suwerennością Kurdystanu.

Chociaż naród Kurdyjski sam zdecydował o swojej niepodległości, szansa na pokojowe powstanie nowego państwa graniczy z cudem. Bliski Wschód to jeden z najgorętszych regionów na świecie – na jego terytorium wciąż prowadzone są działania zbrojne. W ostatnim czasie szczególnie groźne stało się tzw. Państwo Islamskie, którego bojownicy swoją walkę prowadzą już na całym świecie. Niebezpiecznie jest też w Izraelu.

Nowy „niewygodny” kraj

Powstanie niepodległego Kurdystanu jest nie na rękę Irakowi – musiałby stracić część swojego terytorium, na którym występują liczne złoża ropy naftowej. Działania przeciwko separacji Kurdów podjęli też Irańczycy. Tam wysłano już kontyngenty wojskowe w tereny zamieszkane przez 6 milionową mniejszość.

Podobne obawy co Iran wyraża też Turcja. Mieszka tam 12 mln. Kurdów, prowadzona jest tez wojna z kurdyjską partyzantką. Turcja widzi jednak szansę w zachowaniu swoich granic poprzez wsparcie irackich Kurdów oraz skłócenie rządzących nimi klanów.

W regionie Bliskiego Wschodu znajdują się również państwa popierające niepodległość Kurdystanu. Za jego powstaniem są takie lokalne potęgi jak Izrael czy Arabia Saudyjska, oba kraje dopatrują się interesów w powstaniu tego państwa.

Należy przypomnieć, że w północnym Iraku, terytorium w którym doszło do referendum, w dalszym ciągu stacjonują amerykańscy i niemieccy żołnierze. Ci pomagają Kurdom w walce z Państwem Islamskim.

Groźny precedens

Pojawienie się na mapach świata Kurdystanu mogłoby doprowadzić do groźnego konfliktu w tym regionie. Prawie na pewno iraccy Kurdowie współpracowaliby ponad granicami z rodakami z Turcji i Iranu, którego interwencja zbrojna byłaby prawdopodobnym scenariuszem. Tego typu precedens dałby nadzieje Kurdom w sąsiednich państwa na dołączenie się do nowego państwa, co wzmogłoby tendencje separatystyczne.

Kurdowie to naród głównie muzułmański pochodzenia indoeuropejskiego. Ich obecna populacja wynosi około 25 mln. To jeden z najliczniejszych narodów na świecie bez swojego państwa.

 

Newsweek.pl/rmf.fm – B.A.

Foto (flaga): Autor Nieznany/Public domain/Wikimedia Commons
Foto (mapa): By PANONIAN/CC0/Wikimedia Commons

Komentarze