Najstarsza osoba na świecie to 117- latka z Jamajki

Violet Mosse-Brown ma 117 lat i 39 dni. Pochodzi z Jamajki. Swoją długowieczność zawdzięcza dobrym genom, a także zdrowej diecie, bogatej w owoce i wołowinę.

Violet pochodzi z Duanvale na Jamajce. Mieszka tam w domu, który należy do jej rodziny już od dwóch wieków. W 115 urodziny otrzymała od królowej Elżbiety II list z gratulacjami dla najstarszej żyjącej osoby na Jamajce i Karaibach.

W czasach gdy Jamajka należała jeszcze do Antyli Brytyjskich Mosse-Brown była poddaną Królowej Wiktorii.

Kobieta jest matką szóstki dzieci, a także doczekała się statusu prapraprababci. Jej potomkowie rozsiani są po całym świecie: Jamajce, Stanach Zjednoczonych, Europie i Afryce.

Syn Violet, Harold Fairweather również doczekał się sędziwego wieku. Ma 97 lat co czyni go najstarszą na świecie osobą, której jeden z rodziców wciąż żyje.

Wnuki Violet w jednym z wywiadów powiedziały, że babcia lubi jeść wołowinę i ryby, a wieprzowinę i drób uważa za niedobre. Jej dieta bogata jest w owoce – mango, pomarańcze i banany.

Czym zajmowała się najstarsza kobieta na świecie?

W trakcie swojego życia pracowała na plantacji cukru, gdzie cięła puszki, była gosposią w domach kolonizatorów, h andlarką na targu i właścicielką jedynej w tamtym czasie piekarni w swoim mieście.

Jest praktykującą chrześcijanką – przez 80 lat służyła w kościele metodystów, będąc organistką i sekretarką lokalnej parafii.

Tytuł najstarszej osoby świata przyznała kobiecie Gerontologiczna Grupa Badawcza po tym jak 15 kwietnia w wieku 117 lat i 137 dni zmarła Emma Morano, Włoszka z Verbanii.

Grupa badawcza zajmuje się spisem osób, które ukończyły 110 lat. Na świecie takich osób pozostało między 300 a 450. Potwierdzonych i zweryfikowanych przypadków jest 50, a większość to kobiety.

Z okolic Violet, miejscowości Serwood Content pochodzi także najszybszy człowiek świata – Usain Bolt.

tvn24.pl/W.J.

Foto: pixabay.com/jackmac34

Komentarze