Pisanka w kosmosie

Wielkanoc nadeszła! Sprzątanie, gotowanie, zdobienie jajek trwa w najlepsze. Jedna z pisanek powstała nawet w Kosmosie. „Autorką” pracy jest sonda kosmiczna Gaia.

Obiekt wygląda jak pisanka, jest to jednak coś zupełnie innego – mapa zeskanowanej Drogi Mlecznej.

Misją sondy jest sporządzenie najdokładniejszej trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej. Obraz przedstawia etapy skanowania przestrzeni kosmicznej przez satelitę badawczego Gaia, pomiędzy lipcem 2014 a wrześniem 2015 roku.

Gaia skanuje niebo ogromnymi kołami, a tworzenie każdego z nich trwa około 6 godzin. W pierwszym miesiącu skanowane były bieguny ekliptycznej sfery. Zabieg ten pozwolił w dostarczeniu ogromnej ilości informacji.  W następnych etapach misji skanowano pozostały badany obszar.

Wyniki po pierwszych 14 miesiącach pozwoliły na skatalogowanie jasności i dokładnej pozycji ponad miliarda gwiazd. Na mapie pojawiły się miejsca, które trzeba zbadać lepiej. Gaia ma jednak jeszcze kilka lat na dokładniejszą analizę.

Całościowym celem misji jest zbadanie wszystkich gwiazd galaktyki i w jej okolicach. W ciągu pięciu lat sonda ma zmierzyć i określić dokładnie położenie i ruch obiektów, a następnie stworzyć najdokładniejszą trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej, która do tej pory powstała. Ułatwi to naukowcom poznanie struktury, pochodzenia i ewolucji naszej galaktyki.

tvnmeteo.tvn24.pl/W.J.

Foto: flickr.com/Romy Hoogenboom

Komentarze