Pod Warszawą powstanie Centralny Port Lotniczy

Największe lotnisko w Polsce, linia szybkiej kolei i droga ekspresowa. To zapowiedź jednej z największych i najbardziej kosztownych inwestycji w kraju. Port w Stanisławowie koło Baranowa będzie nosił imię „Solidarności”.

Stanisławów (gm. Baranów) to miejscowość leżąca pomiędzy Warszawą a Łodzią, w pobliżu Grodziska Mazowieckiego i 45 km od stolicy. Obok przebiega autostrada A2 oraz trasa kolejowa łącząca obie metropolie. Planowany jest rozwój sieci połączeń z lotniskiem.

– Okęcie dochodzi do granic swojej wydolności. Wielokrotnie mówiłem, że bardzo wierzę w ten projekt. W  połączeniu z infrastrukturą kolejową, drogową projekt ma duże znaczenie gospodarcze – mówił Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, koszt realizacji inwestycji wyniesie ok. 30 mld złotych. Jego zdaniem ma obsługiwać od 50 do 100 mln pasażerów rocznie i powstanie do 2030 roku.

Gmina Baranów liczy ponad 5 tysięcy mieszkańców. Część z nich nie jest zadowolona z pomysłu. Obawiają się wywłaszczenia działek, konieczności przesiedlenia się i hałasu. Mają jednak nadzieję na to, że dzięki inwestycji, ich region rozwinie się.

– W naszej ocenie bardziej racjonalnym rozwiązaniem byłaby rozbudowa lotniska w Modlinie. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale też czasu. Budowa Centralnego Portu Lotniczego od zera może potrwać minimum kilkanaście lat. W tym czasie zarówno lotnisko w Modlinie, jedyne, na którego dofinansowanie zgodziła się Unia Europejska i Lotnisko Chopina będą wymagały inwestycji zwiększających ich przepustowość – powiedziała Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza.

Co myślicie o powstaniu CPL?

 

gazeta.pl, tokfm.pl/P.S.

Materiał audio: Paweł Soszyński, Maciej Miechowski

Foto: Public Domain/maxpixel.freegreatpicture.com

Komentarze