Polska rusza na Wszystkich Świętych

1 listopada ruszamy na cmentarze – tego dnia spodziewajmy się wzmożonego ruchu zarówno przy grobach jak i na drogach.

Czas odwiedzin zmarłych na cmentarzach ma wymiar nie tylko religijny ale również świecki. Niektóre źródła podają, że w czasach przynależności Polski do „Bloku Wschodniego” święto specjalnie nazwano „Świętem Zmarłych” by nadać mu niereligijny charakter. W Kościele Katolickim, Wszystkich Świętych ma charakter powszechnego i obchodzone jest na całym świecie. To dzień modlitwy za wszystkich świętych beatyfikowanych oraz anonimowych.

1 listopada zapowiada się deszczowo, jednak będzie trochę cieplej niż w ostatnich dniach. Można liczyć też na przejaśnienia. Termometry w niektórych miejscach wskażą od 11 do 12 stopni Celcjusza. Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Atlantyku. Dużo bardziej pochmurno zapowiada się Dzień Zaduszny. Opady tego dnia mają być dużo bardziej intensywne. Może to utrudnić poruszanie się po drogach.

Od piątku trwa akcja „Znicz 2017” mająca na celu promowanie bezpiecznej podróży na miejsce pochówku bliskich oraz kontrolę kierowców. W czasie trwania akcji, czyli do czwartkowego wieczoru, policjanci będą dokładnie patrolowali główne drogi w kraju. Do pomocy posłużą też fotoradary. W związku ze wzmożonym ruchem wyznaczono specjalne strefy parkowania oraz uruchomiono dodatkowe linie autobusowe i tramnwajowe(np. w Warszawie aż 25 dodatkowych linii autobusowych i dwie tramwajowe, oznaczone literką „C”).

Statystyki policyjne nie są optymistyczne – chociaż spadła liczba kierujących po pijanemu, to liczba zabitych jest taka sama >>CZYTAJ WIĘCEJ

 

tvn.meteo.pl/warszawa.naszemiasto.pl/B.A.

Foto: goszka/CC0/pixabay.com

 

Komentarze