Polski akcent na Festiwalu Murali w Bułgarii

Stare Żelezare to bułgarska wioska, którą grupa lokalnych artystów przeobraża w „Wieś – dzieło sztuki”. To tutaj znajduje się mural, gdzie uwiecznieni są lokalni bohaterowie, mieszkańcy, w towarzystwie znanych postaci ze świata polityki, kultury i innych sfer publicznych. Wśród sportretowanych są Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski.

Twórcą prac jest Wenczislaw Piriankow. Artysta, który pochodzi ze Starych Żelezar, od lat mieszka i pracuje w Poznaniu. W swojej rodzinnej miejscowości organizuje cykliczne festiwale murali. Impreza przyciąga setki turystów.

Festiwal Murali, współtworzony jest również – od 2013 roku – przez poznański duet, Katarzynę i Ventzislava Piriankov. – Na ścianie znika sztuczny dystans między wiejską babą a królową Elżbietą, przybywa z przeszłości jak gdyby nigdy nic Car Borys, czy Einstein, który tak naturalnie odnajduje się w bryczce ciągniętej przez osła. Są również Indira Gandhi i Fidel Castro, którzy faktycznie odwiedzili wioskę w latach 70-tych, w towarzystwie Todora Zhivkova – opowiadają artyści. – Całą wieś ogarnia miesięczne święto sztuki, podczas którego staje się ona miejscem intensywnych, gwałtownych migracji, globalnego przemieszczania się w sensie zarówno rzeczywistym, realnym, jak i na poziomie symbolicznym – relacjonują.

Okazuje się, że połączenie na pozór odległych od siebie światów jest możliwy.

 

Komentarze