Samolot: jakie miejsce wybrać?

Samolot to najbezpieczniejszy i najszybszy środek transportu. Dla wielu z nas, bardzo istotny pozostaje wybór miejsca. Gdzie zostaniemy najlepiej obsłużeni przez załogę? Gdzie jest najwięcej miejsca na nogi? Gdzie jest najbezpieczniej?

Bezpieczeństwo

Najważniejsza kwestia podróżowania. Istnieje wiele statystyk, które wskazują relację pomiędzy miejscem a szansami na przeżycie w razie katastrofy. W 2008 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Greenwich na zlecenie Civil Aviation Authority. Wszystko zależy od tego, czy uda nam się przeżyć zderzenie z ziemią. Jeśli tak, to największym zagrożeniem będzie pożar. Najwięcej szans na przetrwanie mają pasażerowie siedzący przy wyjściach ewakuacyjnych oraz przy przejściu. Największe szanse mają ci, którzy opuszczą maszynę w przeciągu 90 sekund. Zaleca się też policzenie, ile miejsc dzieli nas od wyjścia ewakuacyjnego – takiej możliwości może nie być w razie zadymienia kabiny. Co dzieje się w środku podczas katastrofy samolotu? Zobaczcie eksperyment:

Komfort obsługi

W tej kwestii najczęściej wybieramy miejsca z przodu, bo wydaje nam się, że wtedy będziemy najszybciej obsłużeni. Popularność tych miejsc nie idzie jednak w parze z rzeczywistym komfortem. Jak wspomina Anne Kingston, była stewardesa linii lotniczych Emirates, najłatwiej obsługuje się pasażerów siedzących na końcu. na ich prośby można zareagować dyskretnie, nie zwracając uwagi reszty pasażerów. Jeśli obsługa musi przejść przez cały samolot do osoby siedzącej blisko kokpitu, najczęściej po drodze jest zaczepiana przez innych podróżnych. – Pasażerowie widzący, że ktoś zamawia drinka, sami nabierają na niego ochoty. Gdy obsługujemy osoby siedzące z tyłu, mało kto na to zwraca uwagę – tłumaczy stweardessa.

 

turystyka.wp.pl/fly4free.pl/B.A.

Foto: Norwegian/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze