Stephen Hawking: „Jeśli ludzkość ma przetrwać, musimy stać się gatunkiem międzyplanetarnym”

Pół roku temu znany astrofizyk Stephen Hawking prognozował, że ludzkości na Ziemi pozostało jedynie 1000 lat. Teorię obalił. To nie 1000, a 100 lat.

Premiera filmu dokumentalnego”Expedition New Earth”, na którym naukowiec wygłosił swoją tezę, zaplanowano na 15 czerwca w telewizji BBC. Hawking mówi w nim m. in. o tym, że aby ludzkość przetrwała, musimy stać się gatunkiem międzyplanetarnym.

Co nam zagraża? Zdaniem Hawkinga przede wszystkim zmiana klimatu,  ewentualne uderzenie asteroidy, epidemie i przeludnienie.

Epidemie i przeludnienie

W 1972 roku astronauci z misji Apollo zrobili słynne zdjęcie Ziemi w drodze na Księżyc. Na naszym globie żyło wtedy 3,8 miliarda ludzi. Dziś jest to już 8 miliardów, a w 2050 roku ma nas być 9,7 miliarda.

Jeśli chodzi o medycynę to postęp w tej dziedzinie sprawia, że coraz lepiej radzimy sobie z coraz większą liczbą chorób, które zagrażają naszemu życiu. Lepsza higiena i wynalazki takie jak kanalizacja powodują, że wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się w mniejszym stopniu. Rozwój rolnictwa natomiast zapewnia łatwy dostęp do jedzenia, które jest niezbędne do przetrwania.

Współczesna medycyna może stanąć przed zupełnie nowym wyzwaniem. Bill Gates, który również słynie ze swoich prognoz ostrzega przed, jego zdaniem największym zagrożeniem, śmiertelnym patogenem, czyli sztucznie wyhodowanym wirusem grypy. Gates powołuje się na opinie epidemiologów wg których do takiej epidemii może dojść już w przeciągu 10-15 lat.

Wg profesora Hawkinga do ostatecznego kryzysu współczesnej medycyny mogą doprowadzić superbakterie, czyli drobnoustroje odporne na antybiotyki.

Gatunek międzyplanetarny

Nagłą zmianę zdania naukowca, który sam obalił swoją tezę zapewne lepiej zrozumiemy, gdy BBC udostępni swój dokument. Hawking nie jest jednak jedynym, który uważa, że aby przetrwać musimy skolonizować inne planety. Jednym z nich jest szef SpaceX Elon Musk, który robi wszystko by wysłać ludzi na najbliższą możliwą do zasiedlenia planetę, czyli Marsa.

businessinsider.com.pl/W.J.

Foto: flickr.com/RanchoFang

 

 

 

Komentarze