„Tamte dni, tamte noce” i „Uciekaj” nagrodzone Gotham Awards

Główna nagroda Gotham Awards powędrowała do twórców filmu „Tamte dni, tamte noce” – produkcji, która ukazuje problem homoseksualizmu w bardzo oryginalny i artystyczny sposób.  Nietypowy horror, „Uciekaj”, zdobył aż trzy statuetki: za scenariusz i przełom reżyserski oraz nagrodę publiczności.

Gotham Awords rozpoczyna sezon Oskarowy i jest uznawany za najbardziej trafne rozdanie nagród, które później przenosi swoje wyniki nominacji na Oskarową galę.

„Tamte dni, tamte noce” w dosłownym tłumaczeniu oryginalnego tytułu brzmi „Nazywaj mnie swoim imieniem”, co ma głębszy sens w spektrum całej produkcji. Przed otrzymaniem nagrody Gotham udało się jemu zdobyć Nagrodę Publiczności na festiwalu w Toronto i aż 6 nominacji do Independent Spirit Awards.

„Uciekaj” jest filmem o całkowicie odmiennej tematyce od powyżej wspomnianego dzieła, ale równie zaskakującym swoją oryginalnością. Mimo że nie była to droga produkcja okazało się, że jej sukces liczy się aktualnie w milionach dolarów.

„Kiedy zacząłem pisać ten scenariusz, wiedziałem, że chcę nakręcić film, jakiego nigdy wcześniej nie widziałem. To było dla mnie bardzo ważne, wykreowanie na ekranie świata z perspektywy, której dotąd nie widzieliśmy, nie słyszeliśmy. Uważam, że potrzebujemy takich historii.” – wypowiedział się na ten temat twórca, Jordan Peele.

W filmie ukrywa się spory podtekst polityczny, mający za zadanie uderzyć silnie w świadomość widza naświetlając temat inności i równości, jaką przedstawia obraz współczesnej Ameryki.

TVN24.pl/A.G.

Foto: BagoGames/CC BY 2.0/Flick.com
Foto: Elena Ringo/CC BY 4.0/Wikimedia Commons

Komentarze