„Twój Vincet” kandydatem do Oscara?

Do kin wkrótce trafi polska animacja „Twój Vincent”. Dzieło zbiera liczne nagrody na festiwalach filmowych. Premiera obrazu jest mocno wyczekiwana na całym świecie, nieoficjalnie mówi się, że jest kandydatem do Oscara.

Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest pierwszym takim dziełem, które zostało wykonane w technice malarskiej. Do ożywienia obrazu wykorzystano nowoczesną technologię PAWS (Painting Animation Workstation). Dzięki tej technice umożliwiono „ożywienie” około 100 dzieł mistrza impresjonizmu.

„Twój Vincent” cieszy się ogromną popularnością na wielu imprezach filmowych. Na francuskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy został doceniony przez widzów, otrzymując Nagrodę Publiczności. Pismo „Variety” sugeruje, że to dzięki polskiej animacji impreza cieszyła się tak dużą popularnością. „Twój Vincent” doceniono także na rynku azjatyckim, gdzie twórcy otrzymali nagrodę za „najlepszy film animowany” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Produkcja filmu została podzielona na dwa etapy realizacji zdjęć. W pierwszej z nich wzięli udział aktorzy, którzy w zaaranżowanych scenach odtwarzali dzieła van Gogha. Wykonane zdjęcia następnie były poddawane obróbce grafików. Później przygotowane materiały były przekazywane malarzom, którzy na potrzeby animacji przygotowywali obrazy. Na podstawie ich dzieł stworzono około 65 tysięcy klatek filmu.

Animacja „Twój Vincent” opowiada o wydarzeniach dziejących się rok po śmierci malarza. Główną osią fabuły jest ostatni niewysłany list Vincenta van Gogha do swojego brata Theo. Ostatnią wiadomość próbuje dostarczyć listonosz – przyjaciel nieżyjącego malarza.

Oficjalna Polska premiera filmu odbędzie się 6 października 2017 roku.

gazetawyborcza.pl/M.Mi

foto1: Vincent van Gogh/Public domain or CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
foto2: Vincent van Gogh/Public domain/Wikimedia Commons
foto3: Vincent van Gogh/Public domain/Wikimedia Commons

Komentarze