„Zapomniany ląd”: Jemen

Uwagę na Jemen zwrócono szczególnie wtedy gdy Tawakkul Karman zdobyła pokojową nagrodę nobla w 2011. W kraju trwa wojna domowa, a pomocy humanitarnej potrzebuje nawet 80% społeczeństwa.

– W naszym kraju jest wiele cierpienia. Jest olbrzymi głód i epidemia cholery – powiedziała noblistka w rozmowie z Thomas Reuters Foundation. – To zapomniany ląd.

Wojna, epidemie, bieda powodują, że pomocy humanitarnej wymaga około 21 milionów osób. Liczba ta stanowi około 80% mieszkańców kraju. – To państwo jest oblężone od trzech lat, państwowi pracownicy nie otrzymali pensji od miesięcy, a ludzie nie mają dostępu do podstawowych dóbr takich jak woda, prąd, opieka zdrowotna i jedzenie – relacjonuje Karman.

Jemenka jest pierwszą arabską kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Nagrodzono ją za sposób w jaki prowadziła protesty przeciw byłemu prezydentowi republiki Ali Abdullahowi Salehowi, przeciw któremu zorganizowano powstanie.

Od 2015 roku sytuacja w kraju bardzo się pogorszyła. Do operacji zbrojnych przyłączyła się Arabia Saudyjska, która nie chce dopuścić do przejęcia władzy w kraju przez popierany przez Iran ruch Huti. Zamiast niego władze sprawować miałby legalnie i demokratycznie wybrany prezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi. Dane ONZ mówią, że podczas działań wojennych ginie oraz zostaje rannych tysiące cywili. Ludności miejscowej grozi głód, a w tym roku wybuchła epidemia cholery. Zakażonych tą chorobą jest kilkaset tysięcy mieszkańców. Rozwój kraju jest w tych warunkach niemożliwy.

Jemen usytuowany jest na południowym krańcu półwyspu arabskiego. Jego powierzchnia to 527 968 km² – zatem jego terytorium jest bardziej rozległe niż np. Hiszpanii czy Niemiec. Klimat podzwrotnikowy oraz dostęp do wód morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego daje możliwości rozwoju turystyki wypoczynkowej. Kraj posiada też liczne zabytki i walory widokowe, ponieważ większość jego terytorium to góry i wyżyny.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Abassign/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze