„Zielona” rzeka w Chicago

17 marca przypada w Irlandii Dzień Świętego Patryka. Również w Stanach Zjednoczonych święto to jest obchodzone bardzo hucznie. W Chicago z tej okazji zabarwiono rzekę na kolor zielony. 

W niedzielę przez centrum Chicago w stanie Illinois przejdzie coroczna parada South Side Irish Parade. W związku z przygotowaniami, zabarwiono na zielono została także rzeka przepływająca przez Chicago. Swój kolor zmieniła dzięki  substancji stworzonej z rozdrobnionych warzyw. Dokładna receptura trzymana jest w tajemnicy. Cała procedura zabarwiania wody trwa około 45 minut.

Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

tvn24.pl/W.J.

Foto: pixabay.com/Leamsii

Komentarze