Znikną opłaty za roaming na terenie UE. Koniec z wysokimi rachunkami

Opłaty za roaming na terenie Unii Europejskiej znikną od 15 czerwca 2017 roku. Kraje członkowskie i Parlament Europejski wypracowali ostateczny kształt porozumienia. Ustalono maksymalne stawki hurtowe, po których operatorzy będą rozliczać się ze sobą.

Nad porozumieniem pracowano dwa lata. – Ono jest kluczowe, jeśli od czerwca tego roku mamy mieć roaming tak jak w domu, gdy wyjeżdżamy za granicę i z punktu widzenia wszystkich operatorów jest istotne, jakie będą stawki maksymalne – skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Michał Boni. W Parlamencie zajmował się sprawą roamingu.

Od 15 czerwca maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro.

Ustalenie cen za przesył danych stanowił największy problem. Ostatecznie pułap hurtowych opłat będzie stopniowo obniżany. Od połowy czerwca opłata za 1 GB spadnie do poziomu 7,7 euro (obecnie ok. 50 euro). Następnie od 1 stycznia 2018 r. maksymalna opłata ma wynosić 6 euro i ma spadać co roku o 0,5 euro. Dzięki temu ostatecznie na początku 2022 r. wyniesie ona 2,5 euro za GB. Rozporządzenie w sprawie obniżania opłat roamingowych zatwierdzić muszą rządy państwa i Parlament Europejski.

Użytkowanie roamingu

UE opublikowała zasady, które zapobiec mają nadużyciom po zniesieniu opłat za roaming. Jednym z ważniejszych przepisów jest m. in. ten, który reguluje, że bez żadnych opłat będzie można używać telefonu z kraju stałego zamieszczania, lub takiego, z którym „ma stałe więzi”. Chodzi tu np. o sytuacje, gdy dojeżdża do pracy za granicą, albo mieszka, czy studiuje w innym kraju, ale często powraca do ojczyzny.

W momencie, gdy posiadacz karty SIM korzysta z niej głównie za granicą, a w kraju pochodzenia jest ona nieaktywna lub używana sporadycznie, to operator będzie musiał powiadomić go o tym, że może zostać naliczona dodatkowa opłata. Jeśli to nie pomoże, to będzie mógł ją nałożyć, ale nie większą niż wspomniane wyżej stawki hurtowe.

fakt.pl/W.J.

Foto: flickr.com/Nicholas Rufa

Komentarze