Nie żyje Alina Janowska. Miała 94 lata

Zmarła popularna Warszawianka, aktorka filmowa, teatralna, estradowa i telewizyjna, a także działaczka konspiracyjna – Alina Janowska. O jej śmierci poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

Urodziła się w 1923 roku w Warszawie. Uczestniczka walki z okupantem w czasie II wojny światowej – złapana przez Gestapo za pomoc żydom. Przez 9 miesięcy przetrzymywana „na Serbii” (żeński odział więzienia na ul. Pawiej tzw. Pawiaka). Powstaniec Warszawy.

W 1946 roku ukończyła w Łodzi Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej. Tam tez występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena.

1947 wróciła do Warszawy. Grała tam na deskach wielu teatrów m.in.: Nowym, Wojska Polskiego (później Dramatyczny), Syrena, Buffo. Występowała także w Teatrze Telewizji.

Ogromna popularność przyniosły jej role w pierwszy serialach powojennych m.in. „Zakazane Piosenki”. Grała też w: „Ostatnim etapie” ( w reżyserii Wandy Jakubowskiej, 1947) i „Skarbie” (reżyser Leonard Buczkowski, 1948). Szczególnie znana z roli Ireny Kamińskiej z serialu „Wojna domowa” Jerzego Gruzy. Występowała także w „Czterdziestolatku”, „Stawce większej niż życie”, „Lalce” a ostatnio w serialu telewizyjnym „Złotopolscy”.

Aktorka była kawalerem Orderu Uśmiechu (jednym z pierwszych). Uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy też odznaką „Za zasługi dla Warszawy”.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Cezary Piwowarski/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze