Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na obchody 11 listopada

Szef Rady Europejskiej pojawi się w Warszawie w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości – zaproszenie na uroczystości przyjął od prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak tłumaczy Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, na 11 listopada zapraszani są wszyscy byli prezydenci i premierzy. – Zaproszenie wynikało z faktu, że jest byłym premierem Polski – mówił Szczerski.

Oficjalne obchody z udziałem pary prezydenckiej rozpoczną się o 9 rano w Świątyni Opatrzności Bożej. Później prezydent złoży wieńce na grobie Ryszarda Kaczorowskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na placu Piłsudskiego wygłosi też przemówienie. W kolejnej części obchodów prezydent uda się do Pałacu Prezydenckiego gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

O możliwość złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza zwrócił się też Donald Tusk. Jak stwierdził Krzysztof Szczerski „jest to prośba wyjątkowa”, nie wiadomo czy będzie uwzględniona.

W komentarzu na zaproszenie Donalda Tuska do oficjalnych obchodów, senator Jan Maria Jackowski z PiS zaznaczył, że „prezydent wykonuje swój urząd głowy państwa tak, jak uważa za najlepiej dla Polski”. Zauważył, że 11 listopada to dzień, w który bez względu na poglądy polityczne obchodzimy razem. – Zawsze wszyscy razem obchodzą to święto, bez względu na to, kto ma jakie poglądy polityczne i bez względu na to, jakie funkcje publiczne pełni – dodał senator.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Donald Tusk/CC BY 2.0/flickr.com

Komentarze