Boże Ciało – procesje eucharystyczne w całym kraju

Boże Ciało to jedno w najbardziej uroczystych świąt katolickich. Najważniejszym jej punktem jest procesja eucharystyczna ulicami miast.

Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. Kościół obchodzi je w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W tym dniu ulicami miast przechodzą procesje eucharystyczne.
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Zakonnica augustiańska otrzymała w latach 1209-1211 objawienia, podczas których Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Zostało wprowadzone w 1264 roku przez papieża Urbana IV, ale przez śmierć głowy Kościoła nie zostało wtedy ogłoszone. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 roku.
W Polsce pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320 i prawdopodobnie w tym samym roku lub niedługo potem podobne procesje urządzono w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku. W Rzymie przygotowano procesję Bożego Ciała po raz pierwszy w 1350 r.
Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi i bluźnierstwa niewiernych. Od czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary.
Foto: flickr.com/Guziec

Komentarze