Brytyjska premier zapowiada śledztwo ws. pożaru w Londynie

Brytyjska premier Theresa May w środę wieczorem zapowiedziała rozpoczęcie śledztwa ws. przyczyn pożaru wieżowca w Londynie. Ogień wybuchł w budynku Grenfell Tower. Zginęło co najmniej 12 osób, a 78 zostało rannych.

 
Obecnie w stanie krytycznym znajduje się 18 osób. Jak informują służby ratunkowe, liczba ofiar może wzrosnąć po dokładnym przeszukaniu budynku. W środę wieczorem wciąż trwała walka z niedogaszonym ogniem na najwyższych piętrach budynku.
 
W wywiadzie nagranym na Downing Street Theresa May powiedziała: „Gdy miejsce zdarzenia będzie bezpieczne i zakończymy poszukiwanie ciał, przeprowadzimy śledztwo dotyczące przyczyn pożaru”.
May określiła też priorytety brytyjskiego rządu w tej sprawie. „Priorytetem jest zapewnienie, by służby ratownicze miały wszystko, czego potrzebują, by móc kontynuować pracę, a wszyscy, którzy ucierpieli w tej tragedii, otrzymali niezbędne wsparcie” – powiedziała.
Na życzenie premier zwołano spotkanie rządowej grupy koordynującej działania prewencyjne. Po konsultacjach wiceminister spraw wewnętrznych Nick Hurd zapowiedział, że przeprowadzone zostaną kontrole bezpieczeństwa w podobnych budynkach na terenie całego kraju. Kolejne posiedzenie tej grupy zaplanowano na czwartek.
May zwraca uwagę na fantastycznego ducha Londynu. „Reakcja ludzi mieszkających w pobliżu (tragedii), którzy zaoferowali pomoc, współczucie i wsparcie, po raz kolejny pokazała fantastycznego ducha Londynu” – dodała.
Zbudowany w 1974 roku budynek zapalił się krótko przed godz. 1 czasu lokalnego (2 czasu polskiego), a ogień w ciągu kilkunastu minut objął wszystkie 24 piętra. Przyczyna tragedii wciąż nie jest znana; straż pożarna odmówiła spekulacji na ten temat przed przeprowadzeniem szczegółowego śledztwa.

Komentarze