Kaczyński: To się Polakom po po prostu należy. 90 miesięcznica Smoleńska

Prezes PiS zapowiedział podczas 90. miesięcznicy, że „za sześć miesięcy powinno być zrobione to, co miało być zrobione”. Wówczas ma odbyć się ostatnia miesięcznica.

Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję że do 2018 roku powstaną pomniki upamiętniający katastrofę oraz „ostateczne raporty tych, którzy dążą do tego by ustalić prawdę”. – Prawda, której jeszcze dzisiaj nie znamy, i ja jej nie znam, ale prawda, albo stwierdzenie: dzisiaj, w tych okolicznościach, które mamy, tej prawdy do końca ustalić się nie da. Ale zostanie to powiedziane uczciwie, powiedziane Polakom, polskiemu społeczeństwu, polskiemu narodowi, bo to się Polakom po prostu należy.
Słowa prezesa PiS komentowali posłowie opozycji. Poseł PO Czesław Mroczek uważa, że na najważniejsze pytania związane z katastrofą już odpowiedziano, a strona polska jest w posiadaniu niezbitych dowodów. – Mamy wszystkie rejestratory tego samolotu. Były badania ciał ofiar katastrofy. Dowody są niepodważalne, a mimo to mnożone były wątpliwości (…) – mówił poseł.

Ostro o słowach Kaczyńskiego mówił tez poseł PSL Marek Sawicki. Jego zdaniem prezes Kaczyński wycofuje się z prowadzonej wcześniej retoryki. – Szuka łagodnego wyjścia, jasno oświadczając, że być może prawdy o Smoleńsku nigdy się nie dowiemy, bo jego nieudacznicy jego teorii już nie potwierdzili, a skoro tak, to trzeba przestać grać tym tematem – stwierdził poseł.


Sprawa katastrofy smoleńskiej traktowana jest niezwykle emocjonalnie przez wszystkie strony sceny politycznej oraz obywateli. Przypomnijmy: tragiczny rejs rządowego samolotu miał miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Samolot 154M rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj. W wypadku zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński z pierwszą damą, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i wielu innych. Na pokładzie rządowej maszyny było 96 osób. Nikt z rozbitków nie przeżył.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Aargambit Autor: Reporter Dziennika Internetowego http://lublin.com.pl (wydawca: AAR Gambit)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze