Katalonia niepodległa? Podpisano deklarację niepodległości

We wtorek wieczorem Katalonia proklamowała swoja niepodległość. Premier Carles Puigdemont zaznaczył, podpisując deklarację niepodległości, że na jej skutki będzie trzeba poczekać by umożliwić rozmowy z rządem w Madrycie.

„Z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność” – te słowa zapisano w dokumencie podpisanym przez szefa rządu tego regionu. „Wzywamy wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do uznania republiki Katalonii za państwo niepodległe i suwerenne. Wzywamy rząd Katalonii, by podjął wszelkie konieczne kroki, aby uczynić tę deklarację niepodległości możliwą i w pełni skuteczną”. Pomimo podpisania deklaracji, premier apelował już wcześniej do deputowanych by wstrzymali się z procesem odłączenia regionu od Królestwa Hiszpanii by doszło do niezbędnych rozmów z Madrytem. Jak zaznaczyła hiszpańska wicepremier Soraya Saenz – te będą możliwe o ile Puigdemont powróci na „drogę prawa”.

Rząd centralny zagroził podjęciem kroków wobec sytuacji w Katalonii. Deklaracje premiera Katalonii uznano za „niedopuszczalną”. Nie został jednak sprecyzowany ich zakres. Mówi się jednak o np. uchyleniu autonomii regionu i wprowadzeniu rządów centralnych z Madrytu.

1 października miało miejsce referendum, w którym 90% uprawnionych opowiedziało się za uzyskaniem przez Katalonię niepodległości. Frekwencja głosujących wyniosła jednak 43% co nie daje pełnego poglądu na tę kwestię mieszkańców regionu.

 

polskieradio.pl/B.A.

Foto: Ivan McClellan/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

 

Komentarze