Europejski pozew przeciw Polsce. Chodzi o nieprzyjęcie uchodźców

Komisja Europejska posądziła trzy kraje o brak realizacji decyzji o relokacji uchodźców kierując pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Działania te podjęto po tym jak Komisja uznała, że żadne z tych państw nie udzieliło satysfakcjonujących odpowiedzi na wszczęcie postępowania w sprawie niewłaściwego wypełnienia zobowiązań.

„Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania” – zaznaczono w komunikacie Komisji Europejskiej.

We wrześniu 2015 roku rada UE przyjęła postanowienie o relokacji do 120 tysięcy uchodźców. W tej sytuacji zastosowano głosowanie większością głosów. Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry sprzeciwiły się kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców. Polska również odmówiła stosowania się do tej decyzji.

Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans oznajmił, że według niego tego typu migracja będzie nam towarzyszyła jeszcze przez co najmniej jedno pokolenie. – Migracja jest i będzie rzeczą stałą w naszym życiu. Europa jest kontynentem solidarności i nasze drzwi pozostaną otwarte dla tych, którzy potrzebują naszej ochrony – powiedział Frans Timmermans.

Wypowiadając się na temat rozwiązania aktualnej sytuacji wiceprzewodniczący Komisji wspomniał o tym, że będzie starał się znaleźć odpowiednią linie porozumienia z tymi trzema krajami.
– Realne rozwiązanie powinno być znalezione przy stole negocjacyjnym, gdzie państwa członkowskie usiądą razem, aby pokazać, że solidarność nie jest czymś, co można sobie po prostu wyłączyć, jeśli jest nam z nią akurat niewygodnie – dodał.

TVN24.pl/A.G.

Foto: MPD01605/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Komentarze