Medal dla kibiców Legii za historyczną oprawę?

Nie milkną echa, które pozostawiła po sobie oprawa historyczna przygotowana przez kibiców na meczu Legii Warszawa. Małopolska Kurator Oświaty podziękowała kibicom za wsparcie polityki historycznej. Planuje nagrodzić pomysłodawców oprawy medalem.

Na kontrowersyjną oprawę meczu bardzo pozytywnie zareagowała Barbara Nowak. W wypowiedzi dla Gazety Krakowskiej, kurator podziękowała kibicom za promowanie prawdy historycznej. – Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków. Przypomnijmy: w czasie meczu Legii z FK Astana widzowie przygotowali transparent z napisem „W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi”. Transparent opatrzono rysunkiem dziecka w czapce z flagą polską, w głowę którego celuje żołnierz Wehrmachtu. Małopolska Kurator Oświaty zapowiedziała, że porozmawia z Minister Oświaty Anną Zalewską w sprawie nagrodzenia kibiców. – W uznaniu zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców medalem Komisji Edukacji Narodowej – mówiła Barbara Nowak.

UEFA, pod której egida odbył się mecz, rozważa ukaranie Legii Warszawa z dwóch powodów. Po pierwsze zablokowanie przejścia na schodach, co jest naruszeniem art. 38 Regulaminu Bezpieczeństwa i Ochrony UEFA, oraz wywieszenie nielegalnego banera, czyli art. 16 ust. 2 Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA. Zgodnie z przepisami tej organizacji sportowej, na meczu nie powinny znajdować się żadne transparenty niezwiązane ze sportowym widowiskiem.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Albertyanks – Albert Jankowski/Public Domain/Wikimedia Commons

Komentarze