Agencja Moody’s podnosi prognozy dla Polski

Amerykańska agencja Moody’s podniosła szacunki wzrostu produktu krajowego brutto. Według agencji będzie on wynosił 3,5% PKB a nie jak wcześniej prognozowano 3,1%. Obniżono także szacunki dotyczące sektora budżetu rządowego z 2,9 % PKB do 2,7%.

„Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną, odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej” – napisali amerykańscy analitycy.

Agencja Moody’s nie zmieniła jednak oceny zdolności kredytowej dla Polski. Utrzymuje się ona na poziomie A2, jej perspektywę oceniono na stabilną co oznacza, że nie należy spodziewać się szybkich zmian.

Amerykańska agencja Moody’s to jedna z najważniejszych na świecie agencji ratingowych oceniająca wiarygodność kredytową poszczególnych państw. Oceny innych agencji są podobne – np. Fitch utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie „A-„. Perspektywa ratingu też jest stabilna.

 

http://tvn24bis.pl/B.A.

Foto: Public_Domain-Photography/pixabay.com

 

Komentarze