PO odwoła się w sprawie zmiany nazw ulic w Warszawie

Rządząca Warszawą Platforma Obywatelska odwoła się od decyzji wojewody mazowieckiego w sprawie zmiany nazw ulic „Armii Ludowej” i „Dąbrowszczaków”.

Zarządzenie o zmianie 47 nazw ulic w stolicy wydał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Uzasadnieniem tego zarządzenia jest obowiązująca ustawa dekomunizacyjna. Wśród zmienionych nazw będą m.in. Aleja Armii Ludowej (na Aleję Lecha Kaczyńskiego) czy ulica Dąbrowszczaków (na Borysa Sawinkowa).

„Rada Warszawy powinna odwołać się od zarządzenia wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw ulic: Armii Ludowej i Dąbrowszczaków” – poinformowała warszawska Platforma Obywatelska. – Na najbliższej sesji rady miasta klub PO będzie składała projekty uchwał dotyczące odwołania się od zarządzenia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rada rozpatrzy te projekty na sesji w czwartek – zapowiedział Jarosław Szostakowski – szef klubu radnych PO. Szostakowski mówił, też, że odwołanie tylko chwilowo dotyczy tych dwóch ulic, bo będzie przekonywał klub do walki zmianami też pozostałych nazw.

Szczególne kontrowersje budzi przemianowanie Alei Armii Ludowej w Lecha Kaczyńskiego. PO oskarżą PiS o budowanie kultu byłego prezydenta miasta i Polski. – Nigdy nie sądziliśmy, że dekomunizacja ulic będzie służyła PiS-owi do tego, aby budować kult Lecha Kaczyńskiego. Kult nieprawdziwy, bo kadencja Lecha Kaczyńskiego w Warszawie to kadencja źle wspominana przez warszawiaków, to kadencja głębokiego zastoju inwestycyjnego – mówił poseł PO Marcin Kierwiński.

Aleja Armii Ludowej to jedna z głównych arterii komunikacyjnych Warszawy.

 

tvnwarszawa.tvn24.pl/B.A.

Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze