Państwo Islamskie traci stolicę. Zdobyto ją po trzech miesiącach walk

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), wspierane przez USA, zdobyły centrum Ar Rakki – miasta uznawanego za stolicę dżihadystów.

Walki o miasto trwały trzy miesiące. W sierpniu zajęto starówkę, gdzie ze względu na gęstą zabudowę walki były najtrudniejsze. SDF planuje kolejne natarcie tym razem na prowincję Dajr az Zaur. We wtorek do jej stolicy dotarło wojsko syryjskie wspierane przez Rosję i Iran. Obie organizacje rywalizują ze sobą o przejęcie z rąk dżihadystów doliny Eufratu.

W stolicy Dajr az Zaur znajduje się 137. baza artylerii, w której od trzech lat w oblężeniu stacjonują żołnierze Armii Syryjskiej. Obecnie znajdują się w dużo dogodniejszej pozycji by zająć miasto. Gdyby SDF zdecydowało się na zdobycie stolicy, mogłoby podejść do niej od północy, czyli od wschodniego brzegu Eufratu. Prawie całe Dajr az Zaur znajduje się jednak na brzegu zachodnim.

Prawdopodobnie oddziały wspierane przez USA ominą stolicę prowincji. Zamiast niej siły demokratyczne mogą skoncentrować się na Al Bukamal czy Al Majadin. Zajęcie brzegów Eufratu ma znaczenie gospodarcze – znajdują się tam złoża ropy i gazu ziemnego.

 

tvn24.pl/B.A.

Foto: Mahmoud Bali (VOA)/Public domain/Wikimedia Commons

Komentarze