Polacy będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii?

– Chcemy, żeby Polacy nie tylko mogli pozostać, ale też by mieli dożywotnią gwarancję możliwości powrotu – mówiła Joyce Anelay, brytyjska wiceminister ds. wyjścia z Unii Europejskiej.

Do rozmów brytyjskiego rządu z polską mniejszością doszło w czwartek w Londynie. Joyce Anelay zapewniała, że Polacy są mile widziani w Zjednoczonym Królestwie. W obliczu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polacy czują się niepewnie na wyspach. Wiceminister radzi jednak zachować spokój. – Możemy dać i dajemy słowo, że mamy dobrą wolę wobec mieszkających tutaj obywateli UE. Sam fakt, że nasza oficjalna rada nadal brzmi, by się nie niepokoili, jest słuszny: nie trzeba się spieszyć, a stworzymy nowy system, który w uproszczony sposób będzie pozwalał na pozostanie. Mamy nadzieję, że Polacy czują się tu na tyle komfortowo, że będą chcieli zostać – tłumaczyła Anelay.

Wicepremier mówiła, że odbędą się rozmowy z Komisją Europejską w sprawie dożywotniej gwarancji możliwości powrotu Polaków do Zjednoczonego Królestwa. Obecnie Unia Europejska nie chce wyrazić na to zgody. – W tym momencie, jeśli ktoś miałby tak zwany status osoby osiedlonej i wyjechał z Wielkiej Brytanii na ponad dwa lata, to po Brexicie nie miałby automatycznego prawa powrotu. My chcemy, żeby Polacy nie tylko mogli pozostać, ale też by mieli dożywotnią gwarancję możliwości powrotu, nawet jeśli wyjadą na ponad dwa lata. Na razie Komisja Europejska się na to nie zgadza, ale będziemy o tym dalej rozmawiać – powiedziała Anelay.

Niewyjaśniona pozostała kwestia np. ściągnięcia przez Polaków mieszkających na wyspach swoich rodzin.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę Brexitu 29 marca 2017 roku. W ciągu dwóch lat powinna opuścić struktury Unii Europejskiej.

 

tvn24bis.pl/B.A.

Foto: George Hodan/CC0/publicdomainpictures.net

Komentarze