Polska i Szwecja daje zielone światło Gruzji ws integracji z UE

Witold Waszczykowski oraz Margot Wallström potwierdzili swoje poparcie dla unijnych aspiracji Gruzji. Do spotkania z Micheilem Dżanelidze doszło w Tblisi na dziesięć dni przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Jak przypominał szef polskiej dyplomacji „Partnerstwo Wschodnie” było zainicjowane właśnie przez Polskę i Szwecję dziesięć lat temu. Waszczykowski wyraził aprobatę dla pełnego członkostwa tego kraju w UE, jednak zaznaczył, że obecna sytuacja to uniemożliwia. – Wolelibyśmy zaoferować Wam w końcu pełnoprawne członkostwo w Unii Europejskiej, ale z powodu skomplikowanej sytuacji w Unii i pewnego zmęczenia w jej wnętrzu, to na razie niemożliwe. Jednak trzymamy kciuki za członkostwo – mówił na spotkaniu w stolicy Gruzji.

Nadzieje związane z pełną integracja tego kraju przejawiał Micheil Dżanelidze. – Wierzymy, że bez rozczarowania, ale ciężką pracą ten rezultat zostanie osiągnięty i w końcu Gruzja ze swoją transformacją oraz intensywnym i strategicznym dialogiem z Unią Europejską stanie się pewnego dnia jej pełnoprawnym członkiem – zaznaczył gruziński minister.

Szwedzka szefowa MSZ Margot Wallström również wyraziła swoje poparcie dla Gruzji. Zwróciła jednak uwagę na aspekty takie jak sądownictwo czy równość płci. Jej zdaniem potrzeba większych działań w tych aspektach ze strony gruzińskiego rządu. – Pewnie są obszary, gdzie życzylibyśmy sobie zobaczyć bardziej zdecydowane wysiłki – chodzi o reformę sądownictwa, którą już zaczęliście, to także wysiłki na rzecz poprawienia równości płci w politycznym procesie decyzyjnym oraz rozwijania wolności mediów. To obszary, którym zawsze będziemy się przypatrywać. Będzie dobrą oznaką, gdy zobaczymy, że robicie tam postęp – mówiła szwedzka minister.

 

polskieradio.pl/B.A.

Foto (Waszczykowski): Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Foto (Wallstroem): Michał Koziczyński /CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Komentarze