Ponad tysiąc tureckich obywateli złożyło wnioski o azyl w Niemczech

Urzędnicy i dyplomaci z Turcji opuszczają swój kraj chroniąc się tym samym przed rządami aktualnego prezydenta, Erdogana. W październiku wnioski złożyło 1059 obywateli.

W ubiegłym roku po nieudanym lipcowym puczu w Turcji o azyl w Niemczech zaczęło ubiegać się 768 urzędników. Liczba wniosków wciąż wzrasta. W sierpniu wynosiła ona 962, a już we wrześniu przekroczyła tysiąc.

– Coraz więcej osób ucieka przed islamistyczną dyktaturą (prezydenta Recepa Tayyipa) Erdogana – mówi Sevim Dagdelen, przewodnicząca klubu Lewica.

Polityka azylowa prowadzona przez Niemcy doprowadziła do dużych napięć między Berlinem a Ankarą. Berlin odrzucił propozycję prezydenta Turcji, który namawiał niemieckie władze do wydania tureckich oficerów chroniących się w Niemczech, w zamian za wypuszczenie na wolność niemieckich dziennikarzy przetrzymywanych w tureckich więzieniach.

Według Sevim Dagdelen Berlin powinien zmienić swoją politykę odnośnie Turcji. Jej zdaniem ochrona należy się również demokratom, przedstawicielom lewicy oraz Kurdom.

TVN24.pl/A.G.

Foto: Kremlin.ru/CC BY 4.0/Wikimedia Commons

Komentarze