Prezydent Niemiec w Polsce. Polityka europejska i globalna głównymi tematami spotkania z Andrzejem Dudą

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeieriec przyjechał z wizytą do Polski. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Krzysztof Szczerski, poruszy on z prezydentem Andrzejem Dudą najważniejsze tematy polityki europejskiej i globalnej. Obaj prezydenci dyskutować będą też o prawach Polaków w Niemczech.

Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier rozmawiać mają o przyszłości Unii Europejskiej. Zastanowią się, jak zachować jedność i spójność Europy po Brexicie. opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Głowy obu państw omówią współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego po tym, jak nowym prezydentem Francji został Emmanuel Macron. Dyskusje dotyczyć będą również konfliktu na Ukrainie w kontekście realizacji porozumień mińskich, a także relacji ze Stanami Zjednoczonymi w związku ze szczytem NATO. Ten odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Duda w rozmowie z Steinmeierem poruszy temat praw Polaków w Niemczech. – Tę kwestię podnosimy za każdym razem po to, by uzyskać kolejny element pozytywny, by popychać sprawy do przodu. Prezydent Niemiec jest otwarty na dyskusję o prawach Polaków w jego kraju. Chcemy tę otwartość wykorzystać, by pokazać całą paletę tych spraw – powiedział minister Szczerski.

Przypomnijmy, do niedawna mecenas Stefan Hambura przewodził głodówce, domagając się, by przyznano status mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

polskieradio.pl/W.J.

Foto: flickr.com/Christliches Medienmagazin pro

 

Komentarze