Rosja traci dwa medale z Soczi. Powód: doping

Rosjanom odebrano dwa medale z Soczi po dyskwalifikacji czterech biegaczy narciarskich. O informacji informuje agencja R-Sport powołując się na MKOl.

Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Jewgienia Szapowałowa i Julia Iwanowa zostali uznani za winnych złamania procedur dopingowych – tak zadecydował MKOl. Informacje podała szefowa rosyjskiej federacji biegów narciarskich Jelena Wialbe. Wśród nich, na podium w 2014 roku stanął Wylegżanin.

Na początku listopada swój medal stracił też Aleksander Legkow. Brał udział w biegu na 50 km. Stracił również srebro w sztafecie 4 x 10 km. Sportowiec zapowiedział walkę o swoje dobre imię. Twierdził, że wielokrotnie był kontrolowany i zawsze był czysty.

Anulowanie wyników uzyskanych przez czwórkę Rosjan oznacza dla Polek w składzie: Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek przesunięcie z siódmego na szóste miejsce w sztafecie 4 x 5 km.

Rosyjski związek narciarski zapowiedział odwołanie od decyzji MKOlu. Zadeklarował też pomoc wcześniej zdyskwalifikowanym sportowcom. W grudniu zapadnie decyzja o tym czy ukarani zawodnicy wezmą udział w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego). Skutkiem skandalu dopingowego, cześć sportowców z Rosji nie pojechała już na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

 

polsatsport.pl/B.A.

Foto: Sergei Kazantsev/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Komentarze