Narada w Brukseli. Szef MSWiA: przedstawię propozycję odsyłania uchodźców do ich ojczyzn

W czwartek w Brukseli rozpocznie się unijna narada w sprawie prawa azylowego. Będą o tym dyskutować ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak powiedział w środę, że jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn i taką propozycję przedstawi na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli.

Błaszczak na spotkaniu będzie przekonywał, że relokacja imigrantów to zła koncepcja. – Będę przedstawiał pewien model, który sprawdzał się w Australii, polegający na tym, że Australia odsyła nielegalnych migrantów – zapowiedział minister.

Reforma unijnego prawa azylowego zakłada między innymi automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców między kraje Unii. Komicja Europejska zaproponowała wysokie kary za odmowę przyjęcia migrantów – 250 tys. euro za jedną nieprzyjętą osobę. Za przymusowym podziałem były kraje Europy Zachodniej, zaprotestowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

We wtorek Komisja Europejska po raz kolejny zagroziła Polsce i Węgrom postępowaniami za odmowę w przyjęciu uchodźców, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Do sytuacji odniosła się premier Beata Szydło i oświadczyła, że w tej chwili nie ma możliwości by Polska przyjmowała uchodźców, a nasz kraj nie zgodzi się na narzucanie przymusowych kwot migrantów.

polskieradio.pl/W.J.

Foto: flickr.com/Freedom House

Komentarze